FlexScan3D do skanowania 3D 2017-10-24T08:26:55+00:00

Program FlexScan3D to potężna technologia skanowania 3D dodająca mocy skanerom 3D HDI. Najnowsza wersja programu FlexScan3D w dalszym ciągu nastawiona jest na tworzenie optymalnej jakości przepływu pracy podczas skanowania 3D począwszy od przechwytywania pojedynczego skanu, przez proces budowania cyfrowego modelu 3D na podstawie uzyskanych skanów, aż do wykorzystania zaawansowanych narzędzi czyszczenia modelu podczas post-processingu. Wprowadzono liczniejsze funkcje automatyzacji pracy wszędzie tam gdzie poprzednio operacje wykonywane były ręcznie. Usprawniony przebieg pracy w FlexScan3D pozwala na generowanie modeli cyfrowych 3D z obiektów fizycznych szybciej niż kiedykolwiek wcześniej dzięki czemu użytkownik może wykonać swój projekt w znacznie krótszym czasie.

FlexScan3D to zoptymalizowana praca w zakresie skanowania 3D

hdi-engine

Zrób skan 3D

Utwórz model 3D ze skanów 3D

Oczyść model wykorzystując zaawansowane narzędzia

Live Scanning – zautomatyzowany proces skanowania 3D

Program FlexScan3D to możliwość wyzwalania kolejnych skanów kompletnie automatycznie, natychmiast, gdy skanowany obiekt zostanie umieszczony w nowej pozycji do skanowania. Oprogramowanie wykrywa ruch względem bazowej pozycji, nieważne czy użytkownik zrobi to w sposób mechaniczny czy ręczny, i decyduje, kiedy należy wywołać nowe skanowanie. Funkcja Live Scanning upraszcza proces skanowania 3D przez wyeliminowanie wykonywania kolejnych kroków między skanerem 3D i komputerem w celu utworzenia kompletnego modelu 3D.

 Automatyczne wyrównywanie siatek mesh

Przyspiesz proces budowania geoemtrii 3D

Wyrównywanie skanów 3D między sobą zazwyczaj wymaga, aby użytkownik ręcznie obracał uzyskane skany 3D między sobą, wskazywał dodatkowe punkty charakterystyczne na kolejnych skanach, używał markerów a nawet dodatkowych programów w celu połączenia skanów między sobą. W FlexScan3D wyrównywanie skanów 3D uległo znacznej poprawie – dziś ta funkcja działa automatycznie w oparciu o cechy siatki zeskanowanej geometrii. Dwa skany wyrównywane są automatycznie nawet jeśli skanowane fragmenty nie są blisko siebie w oknie programu lub nawet jeśli są obrócone w przestrzeni względem siebie. Proces wyrównywania skanów został drastycznie zredukowany i wymaga mniej interwencji użytkownika.

Easy scan – określa najlepszy czas ekspozycji dla skanowanego obiektu

Gdy użytkownik rozpoczynał pracę skanowania 3D zazwyczaj ręcznie musiał ustawiać optymalną ekspozycję dla obiektu, aby uzyskać optymalny wynik skanowania. Proces ten wymagał od użytkownika nieustannego kontrolowania i ustawienia ekspozycji, które mogły prowadzić do błędnego ustawienia czasu ekspozycji. Dzięki funkcji Easy Scan kontrola ekspozycji wykonywana jest w programie FlexScan3D całkowicie automatycznie i za każdym razem dobiera optymalne parametry ekspozcyji dla konkretnego obiektu dzięki czemu uzyskane wyniki są za każdym razem wysokiej jakości.

Płaszczyzna odcięcia – upraszcza proces budowania modeli 3D

Za pomocą funkcji płaszczyzny odcięcia użytkownicy mogą rejestrować czystsze skany ze skanera 3D już na etapie pobierania skanów. Oprogramowanie FlexScan3D pozwala użytkownikom na definiowanie płaszczyzny odcięcia by wyeliminować tło automatycznie we wszystkich kolejnych skanach przechwytując tylko właściwy obiekt a nie także jego otoczenie. Jest to jedna z tych funkcji która drastycznie zmniejsza ilość czasu potrzebną, aby oczyścić skany na etapie post-processingu.

Zobacz wideo

Interaktywne narzędzie wypełniania dziur i braków oraz tworzenie zamkniętych wodoszczelnych modeli 3D

Funkcja interaktywnego wypełniania dziur daje użytkownikowi możliwość wybierania konkretnych dziur do wypełnienia lub regionu, w którym te dziury się znajdują. Użytkownik ma pełną kontrolę nad procesem dzięki dostępowi do parametrów wypełniania braków. Wynikiem obróbki jest zamknięty model 3D zwany również modelem wodoszczelnym – bez dziur, szczelin lub otwartych powierzchni – po prostu jest gotowy do zapisu i dalszego wykorzystania np.: do druku 3D.

Zobacz wideo

hdi-sdk

Potężna integracja dzięki dostępnemu SDK aplikacji skanującej

Program FlexScan3D posiada bibliotekę API oraz udostępnia narzędzie pisania skryptów deweloperom, którzy chcą automatyzować, sterować skanerem 3D, pobierać dane odpowiednio do własnych potrzeb i zastosowań. Dostęp do SDK znacznie skraca czas wdrażania własnych rozwiązań.

FlexScan3D do skanowania 3D

Program można wykorzystać do skanowanie 3D geometrii obiektów przy użyciu jednej lub dwóch kamer.
Użytkownik otrzymuje pełną elastyczność skanera 3D: wykorzystanie różnych konfiguracji z jedną lub dwoma kamerami w zależności od potrzeb.

Udoskonalona dokładność i wydajność skanowania 3D
FlexScan3D do skanowania 3D ze względu na oferowane możliwości może być wykorzystany w zadaniach związanych z pomiarami inspekcyjnymi, produkcją, oraz w środowisku badawczym.

Funkcjonalność edycji danych 3D podczas post-processingu
Użytkownicy mogą przetwarzać dane ze skanera 3d bezpośrednio w oprogramowaniu FlexScan3D: tworzenie i edycja siatek mesh, alignment (wyrównywanie skanów) czy scalanie (merging).

Nowoczesny i przyjazny interfejs użytkownika
Intuicyjny interfejs wspomaga pracę przez co znacząco zwiększa wydajność procesu skanowania 3D.

Łączenie danych przy użyciu markerów
Rejestracja danych 3D w trybie automatycznym dzięki technologii fotogrametrycznej. Ta metoda daje bardzo dokładne wyniki wyrównania skanów względem siebie w odniesieniu do innych metod rejestracji (minimalne wymagania: skaner z dwoma kamerami).

Pomiar wysokiej rozdzielczości tekstur
Wykorzystanie aparatu cyfrowego typu Digital SLR (lustrzanka cyfrowa) do pomiaru tekstur – dodatkowe dedykowane urządzenie do uchwycenia wysokiej klasy i rozdzielczości informacji o kolorze. Już nigdy nie pominiesz żadnych nawet najmniejszych szczegółów. Zakres rozdzielczości obrazów tekstur od 6 do 24 megapikseli w zależności od wykorzystywanego aparatu Digital SLR (lustrzanka cyfrowa). Można też zastosować kamery z kolorową matrycą.

FlexScan3D do skanowania 3D to także kolorowe tekstury

W programie FlexScan3D użytkownicy mogą wykonywać prace w zakresie przetwarzania kolorowych tekstur. Teraz wystarczy jedno wciśnięcie przycisku, a FlexScan3D połączy w inteligentny sposób kolorowe tekstury oraz scali ze sobą wszystkie skany 3d. Użytkownik nie będzie musiał więcej używać poleceń eksportu kolorowych niepołączonych skanów, aby później łączyć je w dodatkowym programie. Funkcjonalność umożliwia uzyskanie oszałamiających rezultatów przy jednoczesnej redukcji czasu post processing tym bardziej, że cały proces jest w pełni automatyczny. Można wybrać opcję zapisu skanu 3D w postaci pliku PLY z przypisanym kolorem RGB do węzła siatki mesh określonego przez współrzędne XYZ lub zapisać skan 3D do formatu OBJ z oddzielnie wyeksportowaną i zmapowaną teksturą UV.

Zobacz poniższą demonstrację wideo i odkryj jak działa funkcja łączenia skanów 3d oraz nakładania kolorowych tekstur .

Analiza odchyłek (deviation analysis)
Porównanie mesh to mesh, aby określić poziom dokładności i wykorzystać go w porównaniach, zestawieniach czy raportach.

FlexScan3D – skanowanie 3D kilkoma skanerami

Praca grupowa skanerów 3D

Dwa lub więcej skanerów 3D połączone z jednym komputerem PC. FlexScan3D do skanowania 3D umożliwia również wykorzystanie więcej niż dwóch skanerów na raz połączonych z jednym komputerem dzięki czemu możliwe jest skanowanie całego obiektu z różnych kierunków z jednoczesnym automatycznym wyrównywaniem i scalaniem siatek mesh. Opcja wymaga dopłaty za każdą głowicę (skaner 3D).

Testuj wersję demo

Program FlexScan3D do skanowania 3D już dziś możesz przetestować. Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz, a otrzymasz wersję demo do testów.