Jak działa system fotogrametryczny

Home/System fotogrametryczny/Jak działa system fotogrametryczny
Jak działa system fotogrametryczny 2017-10-24T08:26:55+00:00
System-Referencyjny-Pomiar-2
Program-System-Rerencyjny-2
lustrzanka-czerwona

Jak zastosować system fotogrametryczny?

Większość skanerów 3D bardzo często potrafi zeskanować w jednym ujęciu fragment powierzchni z zakresu od 200 mm x 300 mm do 400 mm x 600 mm. Skanowanie 3D większych powierzchni wymaga zastosowania markerów i łączenia ze sobą pojedynczych chmur punktów w jedną większą chmurę. Przy czym wykorzystuje się dwa podejścia w tym zakresie.

Pierwszym jest porównanie i dopasowanie dwóch pokrywających się fragmentów siatek mesh i łączenie ich ze sobą przez najlepsze dopasowanie. Takie podejście nadaje się w sytuacji gdy dwa skany 3D nie są zbyt gładkie – posiadają sporo cech na swojej powierzchni.

Bezpieczniejszym i odpowiednim podejściem do skanowania 3D większych obiektów jest zastosowanie punktów referencyjnych, na podstawie których można dostarczyć odpowiednich informacji na temat całego skanowanego obiektu, jego położenia i rozmiaru, a nie tylko informacji zawartych w obszarach pokrywających się ze sobą.

System Fotogrametryczny to narzędzie do tworzenia sieci punktów kontrolnych dla całej chmury punktów. Nadaje się do pomiaru części w zakresie od kilku centymetrów do wielu metrów jak na przykład łodzie, kabiny, pomieszczenia czy nawet samoloty. Wszędzie użytkownik może być pewny wymiaru i położenia punktów w przestrzeni.

Zasada wykonywania pomiarów

System Fotogrametryczn to mobilne narzędzie pomiarowe 3D wykorzystujące wysokiej rozdzielczości kamerę cyfrową do zbierania informacji. Punkty referencyjne obliczane są na podstawie przyklejonych do powierzchni rzeczywistego obiektu kodowanych markerów.

Dodatkowo kodowane markery i płaska listwa w kształcie litery „T” dodawane są do obiektu, aby idealnie zmierzyć i wyskalować skanowany obiekt 3D, który może być dowolnego rozmiaru. Należy obfotografować go z kilku kierunków. Zdjęcia te są automatycznie i bardzo szybko przetwarzane w dołączonym programie i może być uruchamiany na dowolnym komputerze.

Program automatycznie oblicza współrzędne xyz każdego referencyjnego punktu. Obliczenia bazują na regule przestrzennej triangulacji zdjęć (photogrammetria) i co najważniejsze dla użytkownika odbywają się bez żadnej dodatkowej ingerencji.

Wstępna kalibracja lustrzanki nie jest wymagana ponieważ program wykorzystuje zintegrowane wewnętrzne algorytmy procedury kalibracji.

Na koniec współrzędne 3D punktów przestrzennych transferowane są do programów wykorzystywanych przez skanery 3D lub do programów przetwarzania siatek mesh w celu obliczenia właściwego położenia skanów 3D w przestrzeni.

Wysoka dokładność skanowanych obiektów

Każdy skaner 3D posiada swoją dokładność. Najczęściej producenci opisują oferowane skanery 3D dokładnością jednego skanu 3D np.: zgodnie z normą VDI.

A co jeśli skanowany obiekt musi zostać zeskanowany z 10, 30 czy nawet 80 ujęć? Jaką wtedy można uzyskać dokładność przy użyciu skanera 3D. Może się zdarzyć, że błąd skanowania i złożenia zacznie się sumować i odległość między punktami może różnić się dużo bardziej od tego, co podawane jest w specyfikacji urządzeń skanujących. Może też się zdarzyć, że łączenie większej liczby skanów 3D spowoduje wygięcie się całego skanu. Zamiast zachować kształt mierzonego obiektu łączenie skanów 3D między sobą może doprowadzić do globalnego odkształcenia (np.: zamiast płaskiej ściany otrzymamy wygięty kształt).

Przy wykorzystaniu systemu referencyjnego mamy pewność, że odległość między punktami będzie zarówno dokładnością pochodzącą z systemu fotogrametrycznego niezależnie od ilości wykonanych skanów 3D jak i otrzymany kształt będzie zachowywał swoje właściwości w całym zakresie pomiarowym. Dlatego ważne jest jak działa system fotogrametryczny: szybko, sprawnie, bez większej ingerencji ze strony użytkownika.